Kuo burnos sveikatai pavojingi dantų akmenys
Dantų akmenys – tai ant dantų susikaupusios kietos apnašos, galinčios būti daugelio burnos ligų priežastimi. Dantų akmenys kaupiasi palei dantenų liniją arba po pačiomis dantenomis.
Dirgindamos dantenas dantų akmenų paviršiuje susikaupusios bakterijos gali sukelti dantenų uždegimą (gingvitą), kuris, nenuvalius akmenų laiku, gali peraugti į periodontitą, gresiantį dantų netekimu. Remiantis moksliniais tyrimais, dantų akmenys – viena pagrindinių periodontito priežasčių. Ši liga dažnai baigiasi vieno ar kelių dantų praradimu.
Pasak patyrusių Implantologijos ir rekonstrukcinės odontologijos klinikos specialistų, didžiausią įtaką akmenų formavimuisi turi burnos higienos įpročiai. Mūsų burnos ertmėje gyvena virš kelių milijonų mikroorganizmų. Kontroliuoti mikroorganizmų skaičių, o tuo pačiu ir gresiančias dantų ir burnos ertmės ligas, padeda paprastos priemonės – gera kasdienė burnos higiena, kokybiškas dantų valymas minkštu danties šepetėliu 2 kartus per dieną, tarpdančių ir liežuvio valymas. Tačiau, net ir rūpinantis burnos higiena kruopščiai ir atsakingai, užtikrinti sunkiai pasiekiamų vietų švarą gali būti sudėtinga. Kai valant dantis dantų šepetėliu ir tarpdančių siūlu apnašos nėra pašalinamos, jos sukietėja ir virsta dantų akmenimis. Kaupdamiesi palei dantenų linija, akmenys tvirtai prisitvirtina prie dantų, dėl to užtikrinti jų švarą tampa dar sunkiau. Susikaupę akmenys matomi plika akimi. Į apnašą bei akmenis įsigeria pigmentinės medžiagos, todėl neretai patamsėja dantų spalva, burnoje gali atsirasti blogas kvapas. Dantų akmenų neįmanoma pašalinti be profesionalios higienos pagalbos. Jei akmenys laiku nepašalinami, ant danties ir po dantenomis gali formuotis vis daugiau apnašų, o jas sudarančių bakterijų sankaupos sukelia dantų jautrumą, kariesą, burnos gleivinės, dantenų ligas.
Taigi, efektyviausia dantų akmenų prevencija – ne tik tinkama dantų priežiūra, bet ir reguliariai (1-2 kartus per metus) atliekama profesionali burnos higiena odontologo kabinete. Šios procedūros metu profesionalus burnos higienistas pašalina dantų apnašas ir akmenis, taip pat dėl rūkymo, gausaus kavos, arbatos vartojimo susidariusias pigmentines apnašas. Dantų ir plombų paviršiai nupoliruojami, taip padidinant jų atsparumą ėduoniui ir užtikrinant mažesnį apnašų kaupimąsi. Jautrių dantų kakleliai gali būti padengiami specialia, jautrumą mažinančia priemone – fluoro pasta.
Atlikus profesionalią burnos higienos procedūrą, burnoje jaučiamas malonus švaros ir gaivos pojūtis, o dantys atrodo baltesni ir švytintys. Procedūra ženkliai pagerina ir burnos sveikatą – nuvalius apnašas ir akmenis, sumažėja dantenų kraujavimas, patinimas. Svarbu ir tai, kad profesionalios higienos metu gali būti diagnozuojamos esamos ar gresiančios periodonto ligos bei karioziniai dantų pažeidimai, rekomenduojamas reikalingas gydymas ar profilaktinės priemonės.