Gydytojas atvirai: kiek trunka prarastų dantų atkūrimas?

Vieno, kelių ar daugiau dantų netekimas ne veltui siejamas su skaudžiomis pasekmėmis: nuo kramtymo, fonetikos sutrikimų iki psichologinių problemų. Nemalonių pokyčių galima išvengti: Vilniuje įsikūrusios IROK klinikos gydytojas Edvinas Mileris pasakoja apie dantų implantavimą – šiuolaikinį gydymo sprendimą, grąžinantį gyvenimo kokybę ir tai, kiek iš tiesų trunka dantų atkūrimas.

Kiek kainuoja laukimas

Tyrimai rodo, kad ankstyvą vieno, kelių ar daugiau dantų netekimą patiria kas antras darbingo amžiaus lietuvis. Nors danties praradimas nepastebimoje vietoje (pavyzdžiui, krūminių dantų srityje) gali atrodyti menka problema, neapsigaukite: tai rimta grėsmė sveikatai.

IROK klinikos gydytojas odontologas-implantuojantis gydytojas E. Mileris apgailestauja, kad dalis žmonių atideda dantų atkūrimą. Deja, pavėluotas gydymas užtrunka: dažnai prireikia kaulo priauginimo (augmentacijos), sinuso dugno pakėlimo operacijų.

Laiku neatkūrus prarastų dantų, kenčia visas organizmas. „Netekus danties, jo vietoje ima nykti žandikaulio kaulas. Taip pat kyla ortodontinės bėdos: sveikieji gretimi dantys ima slinkti į prarasto danties vietą. Dėl nykstančio žandikaulio kaulo deformuojami paciento veido bruožai. Atsiranda gilios raukšlės, įdumba skruostai. Žmogus atrodo gerokai vyresnis, nei iš tiesų yra.“. Akivaizdu, laukti neverta: prarastus dantis geriausia atkurti kuo skubiau.

Sėkmė priklauso nuo gydymo metodo

Dantų atkūrimo ir laiko ryšys svarbus ne tik kalbant apie pacientų sveikatą, bet ir apie dantų atstatymo trukmę. Kiek laiko teks sugaišti ir kaip atsipirks sveikatos investicija, priklauso nuo pasirinkto gydymo metodo.

Prarasti dantys iki šiol atkuriami, pasitelkiant tradicinius išimamus protezus. Iš pirmo žvilgsnio, greita ir pigu, tačiau, anot implantuojančio gydytojo E. Milerio, tai – nekokybiškas ir atgyvenęs variantas. „Didžiausias tokių protezų trūkumas – kramtymo funkciją išimami protezai atstato tik maždaug 20 procentų. Tai reiškia, kad maistas kramtomas nekokybiškai. Tai kelia ne tik diskomfortą, bet ir virškinimo sutrikimus. Dar vienas tokių protezų minusas – labai bloga jų fiksacija, ypač apatiniame žandikaulyje. Išimami protezai traumuoja, trina ir dirgina burnos gleivinę. Atsiradus dantų implantacijai, visi minėti iššūkiai įveikiami greitai, kokybiškai ir visam laikui“- užtikrina gydytojas.

Taikant šį metodą, dantys atkuriami į pašalinto danties vietą sriegiant dantų šaknų pakaitalą – implantą. Ant jo tvirtinamas protezas, nuolatinė restauracija, atkartojanti tai, ką sukūrė gamta. Atlikus šią procedūrą žmogus jaučiasi tarsi su savais dantimis. Tinkamai prižiūrint burnos ertmę, sukurtas rezultatas džiugina visą likusį gyvenimą.

Gydymo trukmė – įvairi

Dantų implantacija – efektyvi, nepriklausomai nuo prarastų dantų kiekio ir klinikinės situacijos: tai saugu bet kokio amžiaus pacientams, turintiems nuolatinius dantis. Vienas dažniausių klausimų, užduodamų specialistams – kiek užtruks ši procedūra. Anot implantuojančio gydytojo E. Milerio, tai priklauso nuo situacijos. „Jeigu atliekama itin populiari vienmomentė implantacija, implantai gali būti sriegiami iš karto po dantų šalinimo. Priklausomai nuo implantų skaičiaus, viskas gali trukti ir pusvalandį, porą valandų. Implantai prigyja prie kaulo per maždaug 8-12 savaičių. Tuomet ant jų tvirtinamos nuolatinės restauracijos – protezai. Pilnai atkurta šypsena pavyks džiaugtis maždaug po 3 mėnesių“- pasakoja pašnekovas.

Tiesa, šis scenarijus tinka ne visais klinikiniais atvejais: ilgai gyvenant be dalies dantų, sunyksta žandikaulio kaulas ir gali prireikti papildomų chirurginių procedūrų (sinuso dugno pakėlimo ar žandikaulio kaulo priauginimo), tad gydymas užtruks keliais mėnesiais ilgiau.

Išeitis kiekvienam pacientui

Dantų atkūrimo kelyje ne mažiau svarbus protezavimas. Protezai gaminami dantų technikų laboratorijoje, kiekvienam pacientui individualiai. Jeigu žmogus neteko vieno danties, jis atkuriamas ant implanto tvirtinant danties vainikėlį. Kai atkuriami keli dantys, jie protezuojami dantų vainikėliais arba vainikėlių tiltais.

Jeigu netekta daugumos arba visų dantų, pasirinkimų dar daugiau. „Dažnai dantis atkuriame įsriegę 4 implantus: tai puikiai atlaiko kramtymo krūvį, užtikrina optimalią kramtymo funkciją. Pasirinkus šį metodą, ant implantų tvirtinamas fiksuojamas protezas, puikiai atkuriantis kramtymą, fonetiką, estetiką. Pasitaiko, kad pacientas nori dar natūralesnio dantų pojūčio ir stabilumo. Tada sriegiame 6, 8 ar daugiau implantų, o dantis atkuriame protezuodami dantų vainikėlių tiltais“- pasakoja gydytojas.

Pageidaujantiems sutaupyti, siūloma dar viena išeitis – ekonomiškas visų dantų atkūrimas. „Įsriegus 2 implantus-lokatorius, pritaikoma išimama dantų plokštelė, kuri tvirtinama ant implantų. Implantai suteikia puikią fiksaciją, leidžia laisvai kramtyti maistą ir nevaržomai džiaugtis įprastais gyvenimo malonumais“- užtikrina pašnekovas.