Dažniausios periodonto ligos ir kaip nuo jų apsisaugoti?

Nemalonus burnos kvapas, skausmingos, jautrios, paraudusios, kraujuojančios ir pūliuojančios dantenos gali būti signalai, kad sergate kuria nors iš periodonto grupės ligų. Kas tai per negalavimai ir ką turėtume daryti, norėdami jų išvengti, plačiau papasakosime šiame straipsnyje.

Periodonto ligos – tai visų dantį supančių audinių, kuriems priskiriamos dantenos, periodonto raiščiai, danties cementas bei alveolės kaulas, ligos. Būdingiausios periodontito ligos – gingvinitas, periodontitas ir dantenų recesija. Šie susirgimai yra viena dažniausių dantų netekimo priežasčių, todėl pastebėjus nerimą keliančius simptomus, būtina nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Gingvinitas – tai vadinamasis dantenų uždegimas, kuriam būdingos kraujuojančios, paraudusios dantenos ir nemalonus burnos kvapas. Laimei, gingvinitas nėra sunki liga ir laiku paskyrus gydymą, jis greitai ir sėkmingai įveikiamas.

Uždelsus gydyti gingvinitą, jis gali progresuoti ir tapti periodontitu – daug sunkesne ir sudėtingiau išgydoma liga. Ši pavojinga infekcija kenkia ne tik dantenoms, bet ir kitiems periodonto audiniams, o ilgainiui – net ir žandikaulio kaului. Laiku nepradėjus gydymo, ima nykti žandikaulio kaulas, o tai gresia danties praradimu.

Periodonto audinių uždegimas gali sukelti dar vieną ligą – dantenų recesiją. Tai tokia būklė, kai dėl dantenų atsitraukimo palaipsniui apsinuogina danties šaknies paviršius. Dėl šios priežasties dantys tampa jautrūs ir ilgainiui pradeda klibėti.

Siekiant apsisaugoti nuo periodonto ligų, kaip ir nuo daugelio kitų ortodontinių susirgimų, reikia vengti karieso susidarymo, kurį sukelia mūsų burnos ertmėje besidauginančios bakterijos. Šie mikroorganizmai sparčiai plinta, valgant daug angliavandenių, cukraus ir krakmolo turintį maistą, geriant saldžius gėrimus, rūkant, vartojant alkoholį. Tad rekomenduojama atsisakyti nesveikų mitybos ir gyvenimo būdo įpročių. Taip pat patartina vengti dažno užkandžiavimo, nes jis lemia ilgalaikį burnos pH sumažėjimą, dėl ko susidaro palankios sąlygos ėduonies formavimuisi.

Na, o užkirsti kelią jau susidariusiems mikroorganizmams gali kruopšti dantų ir burnos ertmės priežiūra. Valykite dantis bent porą kartų per dieną (ryte ir vakare), naudokite tarpdančių siūlą ir burnos skalavimo skystį. Nepamirškite naudoti liežuvio valiklio, o kas 4-6 savaites tiek jį, tiek dantų šepetėlį pakeiskite nauju.

Siekdami išlaikyti sveikus dantis, bent kartą per pusmetį atlikite profesionalią burnos higieną ir apsilankykite pas gydytoją odontologą Jūsų dantų būklės įverinimui. Tiek burnos ertmės patikrą, tiek profesionalią higieną galite atlikti „IROK“ klinikoje – laukiame Jūsų!