Žandikaulio sąnario ligos: nuo galvos skausmo iki kvėpavimo sutrikimų

Nemalonūs pojūčiai kramtant, maudimo jausmas veido srityje, užstringantis žandikaulis, skausmas ar spengimas ausyje gali būti ženklas, žymintis žandikaulio sąnario sutrikimus. Apie tai girdėjęs yra nedaugelis, tačiau žandikaulio sąnario ligos kankina tūkstančius žmonių visame pasaulyje. Lietuva – ne išimtis.

Žandikaulio sąnario reikšmė

Žmogaus kaukolė – sudėtingas darinys, susidedantis iš 29 skirtingų kaulų. Itin reikšmingą vaidmenį atlieka žandikauliai, dalyvaujantys kramtymo funkcijoje. Judėdami trijų plokštumų atžvilgiu, žandikaulio sąnariai atlieka vieną sudėtingiausių judesių visame žmogaus kūne. Visus žandikaulio judesius: išsižiojimą, užsičiaupimą, kramtymą bei kandimą kontroliuoja smilkininis apatinio žandikaulio sąnarys. Jeigu šis sąnarys funkcionuoja netinkamai, pasireiškia nemalonūs pojūčiai, pavyzdžiui, galvos ir veido skausmas. Kiti simptomai, galintys reikšti žandikaulio sąnario sutrikimus:

 • Nuolat pasikartojantis traškesys žandikaulio srityje kramtant, išsižiojant ar užsičiaupiant;
 • Nesugebėjimas pakankamai išsižioti, pavyzdžiui, norint atsikąsti obuolio;
 • Pasikartojantys apatinio žandikaulio sąnario išnirimai;
 • Spengimas ausyse ar migrena;
 • Maudžiantis skausmas veido, smilkinių ar netgi sprando srityje.

Sutrikimų priežastys ir pasekmės

Žandikaulio sąnario funkcijos sutrikimai gali būti tiek įgimti, tiek ir įgyti. Šiuos sutrikimus sukelti gali:

 • Kvėpavimo takų ligos;
 • Netaisyklingas ar pakitęs sąkandis;
 • Infekcijos;
 • Netaisyklinga laikysena;
 • Žandikaulio traumos;
 • Įvairios artrito formos.

Ignoruojant atsiradusias problemas, susilaukiama skaudžių pasekmių: ilgainiui šis negalavimas gali apsunkinti kramtymą, rijimą, kalbėjimą ar netgi sutrikdyti kvėpavimą bei laikyseną. Dažnai žandikaulio sąnario veiklos sutrikimus sukelia ne viena priežastis, o daugybės priežasčių visuma, todėl prieš gydant būtina išsami diagnostika. Nesudėtingiems sutrikimams diagnozuoti pakanka gydytojo odontologo, tačiau jeigu problema labiau pažengusi, gali tekti kreiptis į gydytoją burnos, veido ir žandikaulių chirurgą ir atlikti specializuotus diagnostinius tyrimus, pavyzdžiui, detalią sąkandžio ar sąnario judesių kelio analizę, magnetinio rezonanso tyrimą (MRT), kompiuterinę tomografiją ir kt.

Kaip gydyti?

Pajutę skausmą ar kitus nemalonius su žandikaulio sąnario sutrikimais susijusius simptomus, žmonės dažniausiai lankosi pas neurologus ar kitos srities gydytojus, tačiau tuomet dažniausiai pavyksta pašalinti tik sutrikimų pasekmes, o ne priežastis.

Sutrikimų priežastys – įvairios: nuo neurologinių pakitimų, iki psichologinių sutrikimų ar anatominių žmogaus organizmo pokyčių. Dėl šios priežasties, gydant žandikaulio sąnario sutrikimus, gali prireikti skirtingų sričių specialistų.

Gydymo planavimas ir eiga priklauso nuo individualios situacijos, nusiskundimų kilmės ir sutrikimo sudėtingumo. Šioje srityje nepaprastai reikšminga perimti geriausių pasaulio specialistų taikomą gydymo praktiką ir, atsižvelgiant į moksliškai pagrįstus gydymo metodus, organizuoti kompleksinį gydymą. Kai kurios gydymo galimybės:

 

 • Fizioterapinės procedūros. Jeigu problema nesudėtinga arba ne itin pažengusi, gali pakakti
 • specialių pratimų, elektroterapijos ar masažo. Vienas veiksmingiausių metodų – „MaRhyThe“ mikromasažo terapija, leidžianti žandikaulio sąnario ligas gydyti greitai ir efektyviai.
 • Bruksizmo kapos. Neretai žandikaulio sąnario problemų priežastimi tampa psichologiniai veiksniai. Kai kurie daug streso ir nuolatinės įtampos patiriantys žmonės ima griežti dantimis, arba yra linkę juos stipriai sukąsti. Tai apkrauna kramtomuosius raumenis ir skatina dantų paviršiaus dėvėjimąsi, tad tokiu atveju būtina pritaikyti specialias bruksizmo kapas.
 • Jeigu nusiskundimų priežastis – netaisyklingas ar sužemėjęs sąkandis, derėtų pritaikyti individualų protezavimą arba ortodontinį gydymą ir atkurti tinkamą dantų, kaip harmoningos sistemos padėtį.
 • Kai kuriais atvejais gali būti atliekamos minimaliai invazinės procedūros, pavyzdžiui, apatinio žandikaulio sąnario atroskopija, kurios metu revizuojamas ir atstatomas sąnarys, pašalinamos sąaugos.

Gydymo trukmė kiekvienam pacientui skirtinga – kartais pakanka tik minimalaus gydytojo įsikišimo, o kai kuriais atvejais prireikia ir keletą metų trunkančio kompleksinio gydymo, tačiau bet kuriuo atveju pavyksta atsikratyti nemalonių simptomų ir užkirsti kelią galimoms komplikacijoms.