Ką daryti nuskilus dančiui?

Gydytojai odontologai dažnai tampa keisčiausių istorijų liudininkais, kaip pacientams nuskyla dantis: valgant riešutus, netyčia užkliudžius vyšnios kauliuką ir kt. Akivaizdu, kad nusiskelti dantį galima ne tik traumų ir nelaimingų atsitikimų metu, o visai netikėtai, paprastose gyvenimiškose situacijose. Kaip elgtis nuskilus dančiui ir kodėl tai yra pavojingiau, nei gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio?

Nuskilęs dantis – ne tik estetinė problema

Nuskilus dančiui estetinėje zonoje, pacientai labai kompleksuoja, todėl paprastai nieko nelaukdami kreipiasi į odontologą. Visai kitaip situaciją priima tuomet, kai nuskilęs dantis akivaizdžiai nekrenta į akis. Tuomet didelio diskomforto pacientai nejaučia ir į odontologą kreiptis neskuba. Toks atsainus požiūris lemia skaudžias pasekmes, nes danties nuskilimas paliečia ne tik estetinę pusę. Nuskilęs danties paviršius yra labiau pažeidžiamas ėduonies, be to, padidėja dantų jautrumas į karštą ar šaltą dirgiklį. Kartais pacientai net nepastebi, kaip dantis nuskyla ar nulūžta. Taip gali nutikti, kai žmogus nevalingai griežia dantimis nakties metu ir tokiu būdu nusiskelia dantį. Esant šiai problemai, dažnai pasireiškia daugybiniai danties skilimai. Tokiu atveju net keičiasi sąkandis, susiduriama su žandikaulio sąnario sutrikimais, kramtymo funkcija tampa neefektyvi.

Kiekvienam atvejui – skirtingi gydymo keliai

Nuskilusio danties gydymas gali būti labai skirtingas – nuo estetinio plombavimo iki dantų implantacijos.          Optimaliausias gydymo metodas parenkamas atsižvelgiant į individualią situaciją. Esant nedideliems defektams, kai nuskilusi tik maža dalis emalio, dantys rekonstruojami estetiškai juos plombuojant. Estetinis plombavimas yra saugus ir greitas būdas susigrąžinti idealią šypseną. Vos vieno vizito metu galima pakoreguoti danties spalvą, formą, atstatyti prarastą danties audinį. Vis dėlto, kai pažeidimai yra didesni ir prarastas nemažas kiekis dantų audinio, plombos nepakaks. Tokiu atveju reikalingos tvirtesnės medžiagos, todėl dantys protezuojami vainikėliais ar keraminiais užklotais. Estetinio protezavimo metu, tiksliai atkuriama dantų anatominė struktūra, kad būtų išgautas natūralių dantų vaizdas ir sugrąžinta kokybiška kramtymo funkcija. Jeigu yra pažeistas danties audinys, prieš tai atliekamas šaknies kanalų gydymas.

Tiesa, pasitaiko ir tokių situacijų, kai skyla ne tik dantis, bet ir jo šaknis. Tuomet dantį reikia šalinti ir jo vietoje sriegti implantą. Nesibaiminkite, kad iš klinikos išeisite be danties – ant implanto iškart pritvirtinamas laikinas vainikėlis, kuris, prigijus implantui, bus pakeistas nuolatiniu, idealiai atstojančiu nuosavą dantį. Kruopščiai prižiūrint, ant implanto protezuotas dantis gali tarnauti visą gyvenimą. Svarstote, koks gydymo būdas yra tinkamiausias Jūsų atveju? Apsilankykite konsultacijoje ir patyręs odontologas įvertins Jūsų dantų būklę bei pasiūlys tinkamiausią sprendimą. Atminkite, kad nuskilusio danties gydymas svarbus ne tik šypsenos estetikai, bet ir Jūsų sveikatai.